Golfový míček

 

Golfový míček
je míč speciálně navržený pro golf. Podle přílohy k pravidlům golfu nesmí tento míček vážit více než 45,93 g, jeho průměr nesmí být menší než 42,67 mm a nesmí se znatelně lišit od koule.Historicky se vyráběly jako první kožené míčky plněné peřím. Od padesátých let devatenáctého století se používala gutaperča. Od padesátých let se používá dvojdílná konstrukce s povrchem ze surlynu od firmy Du Pont.Golfové míčky dělíme podle konstrukce
  • onepiece - z jednoho kusu. Jednodílné míčky jsou určeny pouze pro trénink a používají se čím dál méně.
  • twopiece - dvojdílné míčky mají samostatné jádro kryté povrchem. Jádro golfového míčku má přísně kulový tvar a je dosti problematické ho vyrobit. Z materiálů se používá většinou titanová směs. Největší jádra jsou samozřejmě u dvoudílných míčků
  • threepiece - třídílné míčky mají další vrstvu, která má zlepšit vlastnosti. Jedna z konstrukcí používala obtočenou gumovou nit, jinak se jedná většinou o speciální umělou hmotu.
  • fourpiece - vícedílné, vrstev mezi jádrem a povrchem je více.
Povrch míčku je kryt ochrannou vrstvou umělé hmoty většinou surlyn, která je dostatečně odolná na údery. Nevýhodou je menší přesnost na greenu. Proto se někdy používají další materiály, např. balata.Povrch golfového míčku je pokryt sítí důlků - anglicky dimple . Ty mají velký význam pro aerodynamiku letu. Zkouškami bylo prokázáno, že proti hladké kouli má takto tvarovaný míček až dvojnásobný dolet.Zajímavostí je, že golfový míček inspiroval za 2. světové války britské konstruktéry k vývoji speciálních skákajících pum pro ničení německých přehrad.Dle užití se míčky dělí obecně na tréninkové a pro hru. Tréninkové jsou označeny jedním nebo dvěma pruhy, často s nápisem RANGE. Hraje se s nimi výhradně na cvičné louce (driving range). Na hřišti je zakázáno hrát s tréninkovými míči.

 

HRAJETE "HRANÉ" MÍČE?

Jakou máte spotřebu golfových míčů? Pokud dokážete obejít hřiště s jediným, pak si můžete kupovat ty nejlepší nové míče na trhu a neproděláte na tom. Většina z nás ale občas navštíví nějakou tu vodu, zahraje do autu či biozóny nebo prostě pošle míč na výlet do hlubokého roughu, aby tam spočinul navždy. Samozřejmě velmi záleží, na kterém hřišti hrajete - některá jsou k nepřesně hrajícím hráčům shovívavější, na jiných je potřeba před prvním odpalem zkontrolovat, že s sebou máte dostatečnou zásobu míčů. Při spotřebě tří, čtyř (nebo i více) míčů za hřiště už začnete pomalu uvažovat, jak na koupi míčů ušetřit. Nákup použitých golfovýbh míčků může být tou spravnou volbou.

Hrané míče ale kupují i ti hráči, kteří míče neztrácejí. Používají je pro trénink krátké hry. Pokud si golfové míčky míčky přinesete na driving s sebou, nebudete si muset kupovat drivingové. Navíc budete mít jistotu, že při nácviku vašeho chipu nebo pitche se míč bude chovat podobně jako na hřišti. Drivingové míče jsou obvykle tvrdší a méně kvalitní. Musí hlavně hodně vydržet a příliš u nich nezáleží na tom, jak drží na greenu a jestli dobře reagují na backspin.

Ať už si hráči vybírají hrané golfové míče z jakéhokoli důvodu, pravdou je, že je kupují ve stále větší míře. Někteří nakupují online ze zahraničí, jiní si vybírají u domácích dodavatelů. Možností je spousta.

CO JSOU LAKE BALLS

Označení "Lake balls", které se pro hrané míče vžilo, může být trochu matoucí. Z velké části skutečně jde o míče vylovené z různých vodních překážek na hřišti. Lakeballs je ale širší pojem, zahrnující nejen tyto nalezené míče. Může jít i o míče posbírané na různých nedostupných nebo těžko prohledatelných místech (vysoký rough, křoviny, aut). 

Dalším možným zdrojem hraných míčů jsou míče používané pro testování na demo dnech. Tyto míče jsou nové a během testování se obvykle poškodí jen minimálně, proto je jejich koupě velmi výhodným obchodem.

Jak se míče recyklují

Před další distribucí jsou lake balls očištěny - nejčastěji v roztoku kyseliny, která míč skvěle očistí, aniž by narušila jeho povrch nebo lak. Někdy se setkáte i s kategorií "refinished balls", které po očištění ještě projdou povrchovou úpravou. Přelakované míče pak vypadají téměř jako nové. Po očištění jsou míče roztříděny podle kvality (viz níže) a často i podle výrobce nebo dokonce typu. Konečný zákazník si pak může např. vybrat, že chce Titleist Pro-V1 v kvalitě Pearl. Lze koupit míče téměř jakékoli značky, a to včetně nejnovějších modelů. 

Závěr

Při rozhodování, zda jsou lake balls to pravé pro vás, si stačí zodpovědět jednoduchou otázku. Kolik jste ochotni za míče utratit a co od nich požadujete? Pokud je pro vás zásadní otázkou cena golf míčků, pak budete jistě nadšeni, že můžete koupit míče až o 80 % levněji. Na druhou stranu byste měli počítat s tím, že čím nižší cena míčku, tím horší kvalita. Golfový míč, který ležel pár týdnů v jezeře, může mít narušený povrch a celkově byste měli počítat s jeho kratší životností.

 

Jak se vyrábí golfový míček?